شاخص كل فرابورس   -28.37    19,181    (۰۹/۱۵ ۱۸:۱۰) |    شاخص كل   -849.13    1,342,354

بورس اوراق بهادار

روش های خرید و فروش سهام

تولید کنندگان جهت ادامه و توسعه فعالیتهای خود نیازمند سرمایه هستند و سرمایه داران نیز به دنبال سرمایه گذاری منابع مالی خود هستند و بنابراین یکی از بهترین مکانهایی که این دو گروه را می توان به یکدیگر رساند، بازار بورس اوراق بهادار است.
 

خرید و فروش اینترنتی

 
خرید و فروش اینترنتی
سفارش اینترنتی به کارگزاری برای خرید یا فروش سهام از طریق عقد خرید و فروش الکترونیکی و پیام کوتاه اوراق بهادار
اطلاعات بیشتر
 

خرید و فروش حضوری

 
خرید و فروش حضوری
مراجعه حضوری به یکی از شعب کارگزاری و ارائه سفارش خرید یا فروش خود به کارشناسان مربوطه
 

خرید و فروش مستقیم

 
خرید و فروش مستقیم
خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود فرد، "از طریق سامانه معاملات آنلاین (برخط).
اطلاعات بیشتر

بورس اوراق بهادار

اولين كاري كه براي سرمايه‌گذاري در بورس بايد انجام داد گرفتن "كد معاملاتي " است. اين كد به منظور راحت‌تر شدن و سرعت يافتن بيشتر كار به افراد داده مي‌شود؛ براي گرفتن كد معاملاتي، فرد مي‌تواند با مراجعه به يكي از شعب شرکت كارگزاري‌ آفتاب درخشان خاورمیانه و ارائه اصل و تصویر شناسنامه يا كارت ملي خود كد مربوط به خود را دريافت نماید.

مراحل دریافت کد بورسی

  • ثبت نام در سامانه سجام
  • مراجعه به کارگزاری
  • پرکردن فرم کارگزاری
  • احراز هویت
  • دریافت کد بورسی و انجام معامله

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به منظور ارائه خدمات زیرساختی یکپارچه و فراگیر به فعالان بازار سرمایه به ویژه سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی و ایجاد درگاه واحد خدمات دهی به تمامی ارکان بازار، نهادهای مالی، ناشران و مخصوصا سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی، راه اندازی سامانه جامع اطلاعات مشتریان(سجام) اعلام می نماید.

تا همین چند سال‌ اخیر، اکثر مردم تنها راه پس‌انداز یا حتی سرمایه‌گذاری کردن را نگهداری پول‌های خود در بانک می‌دانستند. دلیلش هم این بود که با سایر روش‌های سرمایه‌گذاری آشنایی نداشتند. مثلاً آن‌ها نمی‌دانستند که یک فرد عادی می‌تواند با سرمایه‌گذاری در واحدهای یک شرکت تولیدی، به اندازه دارایی خود در مالکیت آن‌ شرکت مشارکت کند. یا اینکه به اندازه دارایی خود در یک شرکت سرمایه‌گذاری سهیم شود.

ایده اولیه ایجاد بورس اوراق بهادار در ایران به سال ۱۳۱۵ باز می‌گردد که به درخواست دولت ایران، شخصی بلژیکی به نام «وان‌لوترفلد» درباره تشکیل بورس اوراق بهادار در ایران بررسی‌هایی انجام داد و طرح قانونی تاسیس و اساسنامه آن را نیز تهیه کرد. در اردیبهشت ۱۳۴۵ لایحه قانون بورس اوراق بهادار توسط مجلس شورای ملی به تصویب رسید؛ و بورس اوراق بهادار تهران به عنوان یکی از ابزارهای استراتژی اتکا به نظام بازار آزاد و تشویق فعالیت بخش خصوصی در ایران تاسیس شد.